عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل با اشاره به مشکلات صادراتی در این حوزه گفت: در حالی دلالان به خرید شمش از بورس کالا و صادرات آن اقدام می‌کنند که تولیدکنندگان صنعت سیم و کابل به ناچار از بازار آزاد و با پرداخت 9 درصد ارزش افزوده تامین می‌کنند و در این شرایط صادرکنندگان ایرانی در مقایسه با صادرکنندگان ترکیه‌ هیچ شانسی در بازار عراق نخواهند داشت. 

وی با اشاره به تعرفه‌های صادراتی گفت: تعرفه‌های صادراتی محصولات ایران به انداز‌ه‌ای است که در مقایسه با صادرکنندگان کشورهای دیگر از جمله اردن با تعرفه صادرات صفر، کالاهایمان قادر به رقابت در بازار عراق نیست. 

پیوندی اظهار داشت: این مسائل باعث مشکلاتی در زمینه صادرات شده و لذا از دولت انتظار می‌رود که با انجام اصلاحاتی در سیاست‌های داخلی مانع از صادرات مواد اولیه شود. 

پیوندی تاکید کرد: همین مسائل به مشکلات زیادی در صادرات این محصولات انجامیده و انتظار می‌رود دولت با انجام اصلاحاتی در سیاست‌های داخلی، مانع از صادرات مواد اولیه شود.

در ادامه این نشست، احمدرضا شاهمرادی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید‌کنندگان سیم و کابل ایران گفت: صنعت سیم و  کابل یک صنعت استراتژیک در کشور است که  تولید‌کنندگان در این صنعت در زمینه‌های مختلف از جمله برق، الکترونیک، مخابرات و … تولید دارند. 

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان سیم و کابل ایران افزود: بیشترین حجم صادرات در این بخش به کشورهای اطراف ایران از جمله عراق، افغانستان است البته صادراتی به کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه انجام می‌شود. 

وی با بیان اینکه مختصر صادراتی به کشور ترکیه نیز انجام می‌شود، بیان داشت: به علت محدودیت تحریم‌ها فعالیت کمتری در کشورهای اروپایی در این زمینه داریم. 

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید‌کنندگان سیم و کابل ایران اظهار داشت: در  منطقه خاورمیانه شرکت‌های بزرگ تولید کننده  آسیایی و غیرآسیایی سیم و کابل وجود دارد و کشورهای ترکیه، اردن ، عمان و امارات نیز از رقبای ایران در این صنعت به شمار می‌روند. 

وی با اشاره به تولید و توزیع سیم و کابل‌های غیر استاندارد گفت: علاوه بر مشکلاتی که تولید سیم و کابل غیراستاندارد برای عرضه در بازار دارد متاسفانه صادرات سیم و کابل غیر استاندارد از کشور می‌تواند صادرات این بخش از محصولات تولیدی کشورمان را تحت تاثیر منفی قرار دهد. 

شاهمرادی بیان داشت: حدود 15 تا 20 درصد محصولاتی تولیدی سیم و کابل در کشور از کیفیت و استاندارد لازم برخوردار نیست. 

به گزارش فارس: نخستین کنگره سالیانه صنعت سیم و کابل ایران و صنایع وابسته ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه در هتل المپیک تهران آغاز و تا روز چهارشنبه 15 تیرماه ادامه دارد. 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!